w księdze » Cudek Helena

Cudek Helena

8 sierpnia 1954 - 7 kwietnia 1972

Helenka urodziła się 8 sierpnia 1954 r. (niedziela) w Rzepienniku Marciszewskim w domu babki, matki jej ojca. Przyszła na świat jako drugie dziecko Edwarda Cudek i Wandy z domu Sterkowiec. Jej tata zmarł, gdy chodziła do czwartej klasy. Po szkole podstawowej rozpoczęła naukę w Technikum Ekonomicznym w Tarnowie. Jednak w technikum źle się czuła, jej pragnieniem było liceum, a potem jeszcze studia. Ogromne trudności miała Helenka z dojazdem pociągiem do Tamowa. Wstawanie rano ok. 5 i przyjazd późnym wieczorem. Ponadto długa droga z dworca do domu prowadzi przez las utrudniona znacznie w okresie zimowym.. Idzie się przez niego dość długo, ponieważ ścieżka biegnie przez dużą górę. Po zaliczeniu drugiego okresu drugiej
klasy w Technikum Ekonomicznym Helenka załatwia sobie przeniesienie do Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie. Tu jednak musi zaliczyć przedmioty, których wcześniej nie miała. Ponadto nauczyciele wymagają wiedzy, którą inni posiedli wcześniej. Ma problemy z językiem niemieckim i biologią. Swoją koleżankę zostawia we wcześniejszej szkole, a nie mogąc nikomu opowiedzieć o swoich problemach pisze pamiętnik, który towarzyszył jej do końca jej dni. Opisy sąnieaz chaotyczne, ale jakże dokładnie ukazują stan jej ducha. Codzienni modli się do Boga o pomoc i zdrowie w nauce. Przy mocnym trwaniu w obowiązkach trzymają mocne samozaparcie i chęć spełnienia oczekiwań matki.
7 kwietnia 1972 r. Helena po zajęciach pozalekcyjnych z ?kółka technicznego? udaje się na stację. Po przyjeździe do Lubaszowej jest umówiona z kolegą brata Władysławem, z którym przez drogę rozmawiają. Zatrzymują się na kładce. Sytuacji obserwuje sąsiad, ale się nie włącza. Po rozstaniu Władysław udaje się w stronę Jodłówki. Helena idzie w stronę lasu, a towarzyszy jej młody chłopak, tutaj rozegrała się tragedia. Helenka nie dotarła do swojego domu, rodziny. Zostaje zamordowana. Wieść o śmierci Helenki rozchodzi się po całej wsi, wszyscy są w szoku. Dopiero działania milicji i sądu ustaliły przecież motywy i przebieg zajścia Przyczyną śmierci był zaciśnięty na szyi pasek. Ten szczegół zadecydował, że sprawą zainteresowała się Warszawa. Kojarzono bowiem przypadek z analogicznymi jakie zaistniały wcześniej na Śląsku. Pierwotnie sprawcę identyfikowano z ?pętlarzem? tamtego rejonu. Ustalenia w śledztwie jednak nie potwierdziły tego. Dowody wskazały, że zabójcą okazał się sąsiad, 22-letni Izydor.
Pogrzeb Helenki był manifestacją. Ogromna rzesza ludzi przyszła oddać cześć zmarłej i rodzinie, a także było to protestem i potępieniem dla przemocy oraz brutalnej zbrodni. Były delegację szkół, nauczycieli, uczniów. Była cała miejscowość oraz wiele osób, które pragnęły pożegnać Helenę, pomimo, że niektórzy jej nie znali.
Przyjaciele, koledzy i nauczycile wspominają ją jako osobę, która lubiła się śmiać, lubiła wtrącać różne dowcipne powiedzenia. Zawsze była uśmiechnięta i miła. Była serdeczną przyjaciółką. Starała się każdego rozumieć, a w trudnych chwilach podnieść na duchu i pocieszyć. Była energiczna, ruchliwa i w zasadzie rozmowna. Ale swoje osobiste sprawy wołała zachować dla siebie.
Na miejscu śmierci dzisiaj stoi kamień z napisem: ?W tym miejscu oddała życie w obronie dziewictwa 17-letnia uczennica Liceum w Tuchowie Helena Cudek?. Dla jednych jest bohaterką, która zginąła w obronie takich wartości jak czystość, godność kobiety. To było zwycięstwo, znak dla młodych, gdzie powinni szukać swojej tożsamości. Inni traktują czystość z uśmieszkiem, ale takie wartości istnieją niezależnie czy w nie wierzymy, czy nie. Dzisiaj telewizja pokazuje młodym niestałe związki, to, czego oni chcą- brak odpowiedzialności w połączeniu z hedonizmem. Młodemu, który chce żyć inaczej jest bardzo trudno. Często jest szykanowany nawet ze strony rodziców. Jednak istnieją takie osoby, które nakładają na siebie dyscyplinę. Czynią to, co powiedział Jan Paweł II: ?Mósicie od siebie wymagać?. Niech Helenka Cudek będzie przypominać każdemu Lampę, która paląc się oświetla drogę innym bohaterom naszych czasów.

Zapal znicz

Zapal znicz dla upamiętnienia osoby. Wpisz swoje imię, krótką wiadomość, oraz wybierz znicz lub kwiaty.

Wybierz znicz lub kwiaty